Trabzon Sanat Tiyatrosu Oyunları
Yüreğim Dağlardadır - 15 ŞUBAT 2011
Yazar: William SAROYAN
Yönetmen: Necati ZENGİN
Prömiyer Tarihi: 15 ŞUBAT 2011

    "Yüreğim Dağlardadır"oyunu,göç olgusunun insanlık tarihinde büyük toplumsal trajedilere yol açtığı "barınaksızlık"temasını işler.Savaşlar,yıkımlar,depremler,seller insanı toprağından sökmeye görsün,gerisi felakettir.Ölümdür.

    Oyunda ayrıca sözüm ona dünyanın en gelişmiş ülkesinde bile olsa farklı meslek gruplarından fakir ve yaratıcı insanların trajik ama sevgi dolu yaşamları gözler önüne serilmektedir.Kendisini  gerçek sanat'a adayan ister şair olsun ister aktör olsun tüm dünyada aynı acı kaderi paylaşmak zorunda mıdır?

   Oyunumuz daha önce repertuarımızda yer alan bir çok oyun gibi Türkiye'de ilk kez oynanmaktadır.

    İYİ SEYİRLER...

Karagöz'ün Antrenörlüğü - 17 Ocak Salı
Yazar: Aziz NESİN
Yönetmen: Necati ZENGİN
Prömiyer Tarihi: 17 Ocak Salı

Müzikli komedi tek perde...

KULAKTAN KULAĞA - 16 EKİM 2009
Yazar: LADY GREGORY
Yönetmen: SÜLEYMAN SIRTKAYA
Prömiyer Tarihi: 16 EKİM 2009

"Kulaktan Kulağa", İrlanda'nın yüz yıl kadar önceki yoksulluk,cehalet ve işsizlikten bunalan köylülerinin bir pazar yerinde geçen normal yaşamlarından kesitler sunuyor.Müşteri beklemekten sıkılan köylülerin masum bir haberi kulaktan kulağa söyleyerek,nasıl kuyruklu bir yalanın oluşmasına yol açtıkları ve sonrasında yaşanan üzüntüleri,kavgaları ve polisin el koyduğu cinayet iddiasıyla yüzleşmleri mizah diliyle seyirciye sunuluyor.

İş İşten Geçmeden - 26 Ocak 2009
Yazar: Otia İoseliani
Yönetmen: Varlam Lali Nikoladze
Prömiyer Tarihi: 26 Ocak 2009

Taşrada yaşayan bir babanın, çocuklarını bir araya toplamak istemesini konu alan oyun, günümüzdeki popülist kültürün aile yaşamına etkisini traji-komik bir yönden ele alıyor.

 Oyun Tarihleri:

Sezonumuz sona ermiştir. Çok yakında yeni oyunumuzla karşınızda olacağız.

 

İrtibat Tel:


 

Hikaye – i Mahmud Bedreddin - 17 Ocak 2008
Yazar: Mehmet Akan
Yönetmen: Necati Zengin
Prömiyer Tarihi: 17 Ocak 2008

Simavna’dan çıkıyor yolculuğa Bedrettin. Bir uçtan bir uca bütün Osmanlıyı geziyor. Bir derdi var Bedrettin’in, öğrenmek ister Bedrettin, insanları birbirine zulüm etmeye iten sebebi öğrenmek ister. Kardeşlik dururken neden kavga eder insanlar diye sorar Bedrettin. Hikaye-i Mahmut Bedrettin oyununda işte Bedrettin’in bu yolculuğuna tanıklık edeceğiz. Bedrettin’in Simavna’dan çıkıp benim kâbem insanlıktır dediği zamana geleceğiz.

Bağdasar Kardeş - 24 Kasım 2006
Yazar: Agop Baronyan
Yönetmen: Hrant Hakobyan
Prömiyer Tarihi: 24 Kasım 2006

Osmanlı dönemi Ermeni Klasiklerinden olan oyun Zengin bir adamın karısı tarafından aldatılmasını konu alıyor. Adam mahkemeye başvurunca işler iyice karışıyor. Osmanlı dönemi hukuk sistemine atıfta bulunan oyun, birçok düzen ve düzmeceyle izleyicilerini aslında günümüzden çok da uzağa götürmüyor.

Karagözün Muamması - 12 Nisan 2005
Yazar: Yılmaz Onay
Yönetmen: Necati Zengin
Prömiyer Tarihi: 12 Nisan 2005

Türk tiyatro tarihinin güzide eserleri arasında olan Hacivat ve Karagöz'ün, Yılmaz Onay'ın düşsel filtresinden geçirilerek yeniden hayat bulmuş bir temsili. Zamanın ötesinde neler yaşanmış kim bilerbilirki... Bakalım Hacivat ve Karagöz bu sefer izleyicilere nasıl bir ders verecek.

Puntila Ağa ve Uşağı Matti - 7 Ocak 2005
Yazar: Bertolt Brecht
Yönetmen: Necati Zengin
Prömiyer Tarihi: 7 Ocak 2005

Bertolt Brecht'in İkinci Dünya Savaşı yıllarında yazmış olduğu Puntila Ağa ile Uşağı Matti; ağırlıklı olarak bir toprak ağası olan Puntila, onun şoförü olan Matti ve Puntila'nın kızı olan Eva üzerinden ilerlemektedir. Yan öykü olarak da, Puntila'nın alkol aradığı bir sabah sırayla nişanlandığı Kurgela köyünden dört kadının hikayesini izleriz. Ayık olduğu zamanların da despot bir patron olan Puntila Ağa, içtikten sonra “iyi” bir insan haline gelmektedir. Bu “iyilik”, Matti’nin patronu ile dostluk kurabileceğine inanmasını sağlar. Eva ise, sevmediği bir adam olan Ataşe ile evlenmek üzeredir. Bu evlilik Ataşe ve Puntila arasındaki çıkar ortaklığına dayanmaktadır. Eva bu evlilikten kaçış yollarını ararken Matti ile karşılaşır. Bir yandan Eva ile yakınlaşmaya başlayan Matti, diğer yandan da Puntila’nın bu ikililiğini anlamaya çalışmaktadır. Matti’nin, Eva’ya Ataşe’den kurtulması için yardımcı olmaya çalışması ile gelişen olaylar oyunun temel öyküsünü oluşturur.

Yer Demir Gök Bakır - 26 Aralık 2003
Yazar: Yaşar Kemal
Yönetmen: Necati Zengin
Prömiyer Tarihi: 26 Aralık 2003

“İnsan aklında gerçekle düş arasında sınır yoktur.” diyen Yaşar KEMAL, bu eser aracılığıyla, kötülüklerin temelinde yatan “efsane” olgusunu, bütün boyutlarıyla izleyiciye duyumsatıyor. Yazarımız, böylece, insanoğlunun zorluklar, çıkışsızlıklar karşısında, düşsel bir dünya yaratıp, içine girdiğini, tıpkı günümüz Türkiye’sinde olduğu gibi, toplumun nasıl bir “siyasi evliya” yarattığını, bütün gerçekliğiyle anımsatıyor.

Dünküler - 19 Aralık 2002
Yazar: Şalva Dadiani
Yönetmen: Necati Zengin
Prömiyer Tarihi: 19 Aralık 2002

Birçok eğitim ve altyapı sorunu olan bir Gürcü köyünde muhtarlık mücadelesi de vardır. Soylu Prens Kotsia fakirleşmiş, maden filizlerine umut bağlamaktadır. Köyü ziyarete gelecek olan Rus kaza müdürünü iyi ağırlamak ve sorunlara çözüm bulmasını istemek cesaret ister. Herkeste heyecean, korku ve sevinç vardır. Kaza müdürü pek ilgili değildir ve prensin güzel kızına göz koymuştur. Aile ve köylüler için bu büyük bir mutluluktur. Ani bir telgraf gelir, kaza müdürü başka bir yere atanmıştır, gitmek zorundadır. Köylüler birbirleriyle kavga etmeye devam edecek, sorunlar “Bir Başka Bahar”a kalacaktır.

Ferhad ile Şirin - 25 Nisan 2002
Yazar: Nazım Hikmet
Yönetmen: Necati Zengin
Prömiyer Tarihi: 25 Nisan 2002

Dünya şairi Nazım Hikmet’in doğumunun 100. Yılına armağan olarak sunulan oyun “Bir Aşk Efsanesi”dir. Genç ve yakışıklı nakkaş ustası Ferhad’a hem Sultan Mehmene Banu hem de kız kardeşi Şirin aşıktır. Birbirlerini deli gibi seven Ferhad ile Şirin aralarındaki sınıf farkını dikkate alarak kaçmaya karar verirler. Ama kısa zamanda yakalanırlar. Sultan kız kardeşini affeder, Ferhad’ın başını vurdurmaya ya da zindana attırmaya gönlü razı olmaz. Ona “Demirdağ”ı delme cezası verir. Yüzlerce insanın temiz suyu şehre akıtmak için can verdiği ve bir türlü delemediği “Demirdağ”da halk Ferhad’ı destekler. Onu bir kuratırıcı olarak görür. Ferhad bilinçlenmiştir. Kurtuluş, mutluluk ve Şirin’e gerçek ulaşım, şehrin temiz suya kavuşması ile gerçekleşebilir artık.

Kutu Kutu - 12 Ocak 2002
Yazar: Memet Baydur
Yönetmen: Necati Zengin
Prömiyer Tarihi: 12 Ocak 2002

Yaşamdan beklentileri farklı, zıt karakterli altı kişi bir belediye parkını kendilerine mekan seçerler. Büyükleri ile görüş farklılıkları nedeniyle evlerinden ayrılmış aydın gençlerin, heykele, resime, tiyatroya, operaya kısaca her tür sanat yapıtına karşı bir belediye başkanı ile olan fantezi dolu çatışmaları söz konusudur. Ayrıca oyunda belediyelerin dinci kesimin eline geçmelerinden sonra, bu kamu kuruluşlarında yaratılan insan savurganlığı ve değerbilmezliği anlatıyor.

Sonuncular - 21 Ocak 2001
Yazar: Maksim Gorki
Yönetmen: Necati Zengin
Prömiyer Tarihi: 21 Ocak 2001

Bu yüzyıl başlarında Çarlık Rusyası’nda hasta kardeşinin evine sığınan problemli Ivan Kolomizev ailesi… Çar’ın ve sistemin sadık görevlisi komiser Ivan, estirdiği şiddet havasını aileye de yansıtır. Üç kız, iki erkekten oluşan çocukların her birinin karakterleri uzlaşmaz ve yaşamdan bekledikleri de birbirinden farklıdır. Ailenin damadı olan “Doktor” rüşvetçidir. Oyun giderek güncel bir psikodrama dönüşür.

Bürokratlar - 18 Şubat 2000
Yazar: Erhan Bener
Yönetmen: Necati Zengin
Prömiyer Tarihi: 18 Şubat 2000

Oyunun yazarı Erhan Bener’in uzun yıllara dayanan “Devlet Memurluğu” görevinde yaşadığı çarpıklıklar, çelişkileri ve yolsuzlukları anlatan bir müzikli komedi. Varolan sistemin ilginç karelerle fotoğraflarının sunulduğu oyun Türk bürokrasisinde neler olup bittiğini, ne dümenler çevrildiğini, adam kayırmaların, rüşvet ve hırsızlığın hangi boyutlarda açıkça yapıldığını gözler önüne seriyor.

Batakhane Güzeli - 16 Kasım 1998
Yazar: Erman Canatan
Yönetmen: Necati Zengin
Prömiyer Tarihi: 16 Kasım 1998

Batakhaneye düşürülmüş bir “güzel”in kabadayılar tarafından paylaşılma mücadelesi. Aksaraylı ile sahip olduğu Gülperi’nin mezarları okunup – üflenecek kadar efsaneleşmiştir.Bu arada Aksaraylı’nın yamağı Şükrü, farklı, modern çete kimliğiyle sivrilecektir.

Bela - 23 Aralık 1997
Yazar: David Kldiaşvili
Yönetmen: Varlam L. Nikoladze – Necati Zengin
Prömiyer Tarihi: 23 Aralık 1997

İmece bir yaşamın hüküm sürdüğü fakir bir Gürcü köyünde, hasta olan evin erkeğine her türlü desteği diğer köylüler esirgemezler. Tedaviye, okuyup üflemelere rağmen iyileşemeyen hastanın evinde bir “bela” olduğuna inanırlar. Evin hanımı bir “mum” yakarak “bela”yı defetmek ister. Üflenecek “mum”un kendi taraflarında sönmemesi için köylüler ikiye bölünür. Giderek şiddetli bir kavgaya girişirler ve sonuçta hepsi birbirini öldürür.

Bozuk Düzen - 6 Ocak 1997
Yazar: Güner Sümer
Yönetmen: Necati Zengin
Prömiyer Tarihi: 6 Ocak 1997

Depremde evi yıkılan fakir bir aile İstanbul’a göç eder. Annelerini de kaybeden birbirinden farklı karakterlere sahip üçü erkek, biri kız dört kardeş arayış içindedir. Kız evliliğini sürdüremez eve döner. Kardeşlerinden biri kanunsuz işlere girer, diğeri içine kapanık, bir şey yapacak durumda değildir. Ağabey aileyi toparlamaya çalışır. Fakat o da başarılı olamayacaktır. Göç olgusu ve bunun yarattığı toplumsal ve ekonomik irdelendiği bir Türk klasiği.

Denizde Alaköpek - 8 Ocak 1996
Yazar: Cengiz Aytmatov
Yönetmen: Varlam Lali Nikoladze
Prömiyer Tarihi: 8 Ocak 1996

Dört kişi, dede, oğul, yeğen ve küçük çocuk fok avcılığı için sandalla uçsuz bucaksız denize açılırlar.Amaçları hem yaşamlarını kazanmak hem de bu uğraşı geleceğe taşıyacak olan küçük çocuğu zor hayat koşullarına hazırlamaktır. Denizde büyük felaketlerle karşılaşırlar; fırına, sis, azgın dalgalar… Yollarını şaşırırlar. Yiyecekleri bitmiş, içecek suları ise çok azalmıştır. Kalan su ile çocuk birkaç gün daha fazla yaşabilsin diye, dede kendini denizin sularına bırakarak, sevgilisi “Deniz Kızı”na gider. Ardından oğul ve yeğen de aynı şeyi gerçekleştirirler. Yalnız ve çaresiz çocuk ufukta parlayan bir ışık görür.

Nafile Dünya - 25 Mayıs 1995
Yazar: Oktay Arayıcı
Yönetmen: Necati Zengin
Prömiyer Tarihi: 25 Mayıs 1995

Seyirlik komedya geleneğimizin çağdaş bir halkasını oluşturan ve tiyatromuzun ilk “epik öğeler” içeren örneklerinden biri olan “Nafile Dünya”da; paranın, tüm değerleri çiğneyerek ön düzeye çıktığı az gelişmişlik ortamında, görev sorumluluğu, namus, doğruluk gibi değerlere ölesiye bağlı, bu değerleri savunan, davranışlarıyla çeşitli kesimlerden kişilerin çıkarlarıyla çatışan, kahramanlığın artık geçerli olmadığı bir dünyada “Kahraman” olmaya çalıştığı için yenik düşen, benimsediği ilkelerin tümüyle çatışan, düzenin gerçeklerini kavrayamadığı için de neden yenik düştüğünü bir türlü anlayamayan gülünç bir adam olan Komiser Ramazan’ın ilginç serüveni anlatılmaktadır.

 

Milyoner Napoli - 28 Ocak 1995
Yazar: Eduardo De Filippo
Yönetmen: Varlam Lali Nikoladze
Prömiyer Tarihi: 28 Ocak 1995

II. Dünya Savaşı’nda Napoli kentini ilginç karakterlerinden oluşan bir mahallesinde geçer oyun. Savaştan her türlü nasibini alan “Küçük İnsan”lar ticaret yaparak yaşamlarını devam ettirmeye çalışmaktadırlar. Cepheden, psikolojisi bozulmuş bir şekilde evine dönen Bay Cenaro kendi ailesinin de birçok ticari yolsuzluklara bulaştığını ve evini bir ticarethaneye çevirdiklerini görür. Şaşkındır. Herkes yer, içer, eğlenir ve Amerikan askerlerine kendilerini satarlar. Bu arada karısı da kendisini aldatmaktadır. Polis kaçak mallar yüzünden eve baskın düzenler, aile fertleri ve komşular Bay Cenaro’yu zorla yatağa yatırıp “ölü numarası” yaptırırlar. Amaç polisi aldatmaktır!

Darispan'ın Çilesi - 2 Nisan 1994
Yazar: David Klidaşvili
Yönetmen: Varlam Lali Nikoladze
Prömiyer Tarihi: 2 Nisan 1994

Sovyet Devrimi öncesi, Çarlık Dönemi Gürcistan’ın da toprak reformu sonucu zorlu yaşam koşulları soylu aileleri de alabildiğine etkilemişti. Asiler bir yandan sınıfsal özelliklerini korumaya çalışırlarken öbür yandan da koşullara uyma çabasındadırlar. İç ve dış savaşlar erkek nüfusunu azaltmış, dolayısıyla erkeğin “değerini” artırmıştır. Evlilik çağına gelmiş dört kızı olan aristokrat Darispan Karsidze zengin koca bulmak ve yaşamını değiştirmek zorundandır .